Kontrowersje wokół glukozaminy

badania Osoby śledzące wyniki badań dotyczących stosowania glukozaminy u pacjentów zgłaszających problemy ze stawami nie mogą nie zauważyć, że podawanie jej jako suplementu diety ma nie tylko spore grono zwolenników, ale również przeciwnicy. Ci ostatni nie zaprzeczają oczywiście temu, że glukozamina jest preparatem bezpiecznym dla organizmu, zwracają jednak uwagę na to, że jej możliwości bywają przeceniane.

Dyskusja jest dość zażarta, a przedstawiciele jednej i drugiej strony starannie dobierają używane w trakcie jej trwania argumenty, nie dziwi więc to, że wiele osób zaczyna mieć poważne wątpliwości dotyczące tego, czy glukozamina rzeczywiście im pomoże. Podczas gdy w jednych kręgach zwraca się uwagę na to, że lek ten nie tylko odbudowuje chrząstkę stawową, ale również łagodzi dolegliwości bólowe, w innych jego działanie porównuje się do działania placebo sugerując, że ewentualne odczuwalne pozytywne skutki stosowania glukozaminy są plonem nastawienia psychicznego pacjentów wierzących, że wspomniany suplement rzeczywiście im pomoże.

Lekarze zgadzają się z tym, że badania siarczanu glukozaminy są potrzebne i w cale nie sprzeciwiają się profesjonalnej analizie ich wyników. W przeważającej większości uważają jednak, że całkowita rezygnacja z glukozaminy jako suplementu diety nie jest potrzebna. Owszem, zgadzają się z tym, że suplement ten nie może być jedynym lekiem stosowanym podczas kuracji eliminującej problemy ze stawami, nie ukrywają jednak również, że mamy do czynienia z rozwiązaniem wspomagającym leczenie.