Kto powinien uważać?

cukrzyca Glukozamina promowana jest jako produkt bezpieczny, którego stosowanie nie powinno wywoływać skutków ubocznych. Rzeczywiście, zdecydowana większość pacjentów przyjmujących ją w postaci tabletek nie uskarża się na objawy sugerujące, że może ona stanowić dla nich zagrożenie. Niestety, o podobnym komforcie wcale nie mogą mówić wszyscy, warto dowiedzieć się zatem, kto powinien wstrzymać się z zakupem suplementu diety przed konsultacją z lekarzem.

W pierwszej kolejności warto tu wspomnieć o osobach zmagających się z problemem cukrzycy, glukozamina, jako pochodna glukozy, może mieć bowiem wpływ na poziom cukru we krwi. W sytuacji, gdy jego nieustanne regulowanie jest podstawową troską pacjenta nie można pozwalać sobie na choćby najmniejsze odstępstwa od zaleceń udzielanych przez lekarza, warto więc wstrzymać się z zakupem glukozaminy do momentu, w którym specjalista oceni skład suplementu. Pewną ostrożność powinni zachować również alergicy i to nawet wówczas, gdy nie są oni uczuleni na glukozaminę zawartą w pożywieniu. Sprawdzanie składu spożywanych leków powinno być w ich przypadku swego rodzaju nawykiem, w innym wypadku bowiem może się okazać, że zaszkodzi im nie tyle sama glukozamina, ile któryś z dodatkowych składników przyjmowanego leku.

Badania potwierdzają również, że przyjmowanie glukozaminy może przyczynić się do zwiększenia ryzyka krwawienia, osoby zmagające się z problemami z krzepliwością krwi oraz przyjmujące leki, które krzepliwość tę mogą obniżać powinny więc wstrzymać się z przyjmowaniem suplementów tego rodzaju. Podobną wstrzemięźliwość warto zachować również w przypadku kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, brak bowiem badań potwierdzających, że przyjmowanie w tym okresie glukozaminy jest całkowicie nieszkodliwe tak dla matki, jak i dla dziecka.